BLOG
26.12.2019 - Barış Pınarı Harekatı Bölgeye Barış ve huzur Pınarları getirecek
Suriyeli Türkmenler

Barış Pınarı Harekatı Bölgeye Barış

ve huzur Pınarları getirecek

Dr.Muhtar FATİH

 
Barış Pınarı Harekatı, yıllarca YPG/PKK zulmü altında yaşam mücadelesi veren Tel Halaf köyü sakinlerini de özgürlüğüne kavuşturdu. Köylüler terörü temizleyerek huzur getiren Mehmetçiği bağrına bastı.
Bizler Suriye Türkmenleri olarak, şanlı Türk ordusunun kahraman Mehmetçikleri tarafından Fırat´ın doğusundaki terör ve şer yuvalarına düzenlenecek Barış Pınarı Harekatı´nı desteklemekteyiz sonuna kadar .Bizim için uzun zamandır beklenen bu Harekat, Suriye halkının özgürlük ve onurluk devriminin büyük sıkıntılarını şu son zamanlarda ilaç gibi gelecektir . Suriye´nin birliği ve tüm coğrafi sınırlarıyla bütünlüğü için iyi olacaktır. Bu yüzden biz Suriyeli Türkmenler bu harekatı destekliyoruz .Biz Türkmenler olarak bu kutlu davaya nefer olarak göndermek için hazır olduğumuzu bildirir, canımız, malımız ve dualarımızla Peygamber ocağı Türk ordusunun yanında olduğumuzu bir kez daha yineleriz. Ordumuz TSK seferdeyken bize yakışan tek şey oda tek yumruk olmaktır.
Biz, Suriye Türkmenleri olarak nasıl kendi haklarımızı savunduğumuz gibi Kürt, Arap kardeşlerimizin de haklarını savunuyoruz ve destekliyoruz bu konuda hiç kimsenin şubesi olmasın . Çünkü biz Türkmenler gerçekten, tüm Suriye halkının refah içinde yaşadığı demokratik bir ülke kurmak istiyoruz. Türkmenler bu bölgenin halkı olarak ülkemize geri dönecek ve Kürt, Arap kardeşlerimizle yüzyıllarca beraber yaşadığımız ülkemizde yeniden demokratik ortamda yaşamak için tüm mücadelemizi vereceğiz . Suriye´deki terör örgütlerinin varlığından tüm bölge ülkelerinin endişeli olduğuna, özellikle Türkiye´nin güney sınırında ,Suriye´nin kuzeyindeki PKK, PYD ve DEAŞ gibi terör örgütlerinin mevcudiyetinin artık Türkiye için ciddi bir tehdit olmaya başladığını, Türk Silahlı Kuvvetlerince yürütülen Barış Pınarı Harekatı´nın Suriye’nin toprak bütünlüğünü esas alan çok olumlu bir harekat olduğunu ve buranın güvenli bölge haline gelmesini tamını ediyoruz insanlar evlerine dönmek için .
Tabi ki Barış Pınarı Harekatı, birçok oyunu eş zamanlı olarak bozmuştur ve bununla bölgedeki jeopolitik çalkalanma belli ki bundan sonraki yakın dönemde de devam edecektir. Dünyada dengelerin yeniden kurulduğu bir dönemde Türkiye´nin kendi ulusal çıkarlarını esas alarak bu hamleyi yapması belki bazılarını şaşırtmış olabilir ama Türkiye´yi, Türk devletini, Türk milletini, Türk ordusunu tanıyanlar, bilenler, onun geçmişi hakkında bir fikre sahip olanlar eminim şaşırmamışlardır. Daha önce özellikle yakın dönemde Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla sınırımızı teröristlerden nasıl temizlediysek bundan sonra da Barış Pınarı Harekatı ile Fırat´ın doğusunu bütün terör unsurlarından temizleme konusunda tam bir kararlılık içerisindeyiz.
Fakat yöneltilen eleştiriler, yaptırım tehditleri, kınamalar bizi haklı davamızdan hiçbir şekilde vazgeçirmeyecektir. Türkiye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hem masada hem sahada güçlü ve akılcı stratejileri hayata geçirmeye devam edecektir. Bundan kimsenin en ufak bir endişesi olmasın. TSK harekatı hem oradaki Kürt kardeşlerimizi hem Suriye´nin yerel asli unsurlarını Arapları, Türkmenleri, Hristiyanları bu örgütün zulümlerinden, baskılarından kurtarmayı hedeflemektedir. Bu yenilgiyi Kürtlerin bir kaybı, sivillerin hedef alınması, bölgenin istikrarsızlaşması, insani krizin ortaya çıkması gibi gerekçelerle izah etmeye çalışanlar bilerek veya bilmeyerek, dolaylı ya da doğrudan bir şekilde bu terör örgütüne arka çıkmaktadırlar.
Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarıyla birlikle yüzbinlerce kişinin evlerine döndüler Cerablus, Azez ve Afrin başta olmak üzere birçok köy ve beldeyi terör örgütünden temizlendi. Buraya belki de Suriye’de bulunmayan güzellikte ve kapasitede hastaneler, okullar, PTT altyapı sistemleri ve yollar yapıldı. Yapılan tüm yatırımlar Suriye’de geçici hükümetin kontörlüne bırakıldı. Bölge halk en rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor. Aynı imkanlar Fırat’ın doğusuna da uygulanacak. Tel Abyad, Rasulayn, Kamışlı yeniden kalkınarak güzelleşecek. Tüm yatırımlar bu bölgelerin kalkınması için seferber edilecek.
Başladığı anlardan itibaren, evlatlarımızın hayatları için ellerimiz yüreklerimizde izliyoruz. Ordumuzun başarı haberlerinin devamı için dua ediyoruz..
ALLAH, tüm Mehmetçiklerimizin, yanında olsun…
Şanlı Türk Ordumuzu Korusun İnşallah.

Dr.Muhtar FATİH

 


DİĞER FAALİYETLER
Suriyeli Türkmenler 20.06.2020 الشاعر التركماني السوري عبود اسماعيل 1904 _ 1987
 علم من اعلام بلادي ... انه الشاعر التركماني السوري ع&

Suriyeli Türkmenler 20.06.2020 الشاعر التركماني أحمد خليل مصطفى باشا
 علم من اعلام بلادي ....انه الشاعر والباحث في التاريخ

Suriyeli Türkmenler 06.05.2020 صرخة وطن
....صرخة وطن  فلا قيمة للوطن ان لم يعترف 

Suriyeli Türkmenler 04.05.2020 ORTADOĞU’DA 10 MİLYON TÜRKMEN VAR
ORTADOĞU’DA 10 MİLYON TÜRKMEN VAR  Uzm.Dr.Muhtar Fatih BEYDİLİ Her

Suriyeli Türkmenler 04.03.2020 تركمانستان
...جمهورية تركمانستان جنة الارض المنسّية.. سحر وجم

Suriyeli Türkmenler 23.01.2020 Bütün o Toprak Türklük kokuyor
Bütün o Toprak Türklük kokuyor   Prof.Dr.Mehmet Erol Moğol istilasından kaçan 40 bin Türkmen çadırı Memluklar tarafında

Suriyeli Türkmenler 14.01.2020 ما مصير التركمان السوريون في سوريا المستقبل ؟
ما مصير التركمان السوريون في سوريا المستقبل ؟

Suriyeli Türkmenler 06.01.2020 Halep Türkmenleri Halk Kültürü Araştırması
Halep Türkmenleri Halk Kültürü Araştırması Prof.Dr. Mehmet Erol Yazar

Suriyeli Türkmenler 18.12.2019 اسكان العشائر في عهد الامبراطورية العثمانية
اسكان العشائر في عهد الامبراطورية العثمانية  لاž

Suriyeli Türkmenler 18.12.2019 أصل التركمان المتأصل في الجذور
أصل التركمان المتأصل في الجذور &

Suriyeli Türkmenler 18.12.2019 Atalarımız

Suriyeli Türkmenler 18.12.2019 Şehitlerimiz شهداؤنا
Vatan için yaşayıp öldünüz; siz toprağa değil, kalplere gömüldünüz. Sahipsiz vatanın batması haktır sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır. 

Suriyeli Türkmenler 18.12.2019 Geçmişten Günümüze Örf ve Adetlerimiz